Śląska Sieć Szkół Promujących Zdrowie

W klasie piątej zorganizowany został konkurs w ramach „Szkoły Promującej Zdrowie” na największą ilość ubrań na sobie. Luty był mroźnym miesiącem, więc uczniowie przygotowali się stosownie do pogody. W rywalizacji wygrała jednak DAGMARA HERING zdobywając
 I miejsce w tej kategorii.
Uczennica  wykazała się pomysłowością co do ilości stroju, będąc jednocześnie ciepło przygotowaną do zimowych zabaw na podwórku.
Było dużo śmiechu,  gdyż uczestnicy konkursu wyglądali dosyć zabawnie.

 


 

5 kwietnia 2017 roku  p. Ewa Hornik i p. Julita Maciąg z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Piekarach Śl.,  przeprowadziły zajęcia w klasie V i VI z zakresu profilaktyki alkoholowej. Najważniejsze cele zajęć to: przeciwdziałanie uzależnieniu od alkoholu, kształtowanie postaw abstynenckich wśród młodzieży, dostarczenie wiedzy na temat alkoholu i jego oddziaływania na organizm człowieka, rozwijanie umiejętności asertywnej odmowy, uświadomienie wartości i sposobów prowadzenia zdrowego stylu życia. Uczniowie zostali zapoznani ze społecznymi skutkami alkoholizmu, metodami i umiejętnością powstrzymania się od alkoholu, a także z korzyściami płynącymi z niepicia alkoholu.
 

Powszechnie uważa się, że skuteczna profilaktyka jest optymalnym sposobem hamowania rozwoju lub ograniczania skali zjawisk uznanych za dolegliwe społecznie. Profilaktyka używania substancji psychoaktywnych to zmniejszanie ryzyka ich używania oraz związanych z tym problemów, poprzez opóźnienie lub przeciwdziałanie inicjacji, niedopuszczanie do poszerzania się kręgu osób szczególnie ludzi młodych, eksperymentujących z legalnymi i nielegalnymi substancjami. W najszerszym ujęciu profilaktyka pojmowana jest jako postępowanie zapobiegające różnorodnym problemom, które towarzyszą używaniu tych substancji. Dzieci i młodzież w różnym stopniu narażeni są na ryzyko użycia legalnych lub nielegalnych środków uzależniających i wynikające z tego szkody, dlatego w klasach IV - VI odbyły się prelekcje na temat dopalaczy i narkotyków w ramach KAMPANII SPOŁECZNEJ "NARKOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI!" Podczas spotkań z pedagogiem szkolnym uczniowie otrzymali następujące ulotki profilaktyczne:

- 'Dopalacze? Czy wiesz, co siedzi w środku? Nie ryzykuj!", z której dowiedzieli  się m.in., że dopalacze to mieszanka wielu groźnych substancji chemicznych, a ich skład jest zwykle wielką niewiadomą, dlatego lekarze nie wiedzą, jak odtruwać pacjentów.

 - "Narkotyki? O krok od uzależnienia!" Z tego materiału uczniowie dowiedzieli się m.in., jakie są fazy i objawy uzależnienia, a także co trzeba robić, jeśli chce się być człowiekiem naprawdę wolnym i żyć bez uzależnień. Uświadomili sobie również, że sięganie po narkotyki nie rozwiązuje i nie nazywa żadnych problemów, a jedynie na krótką chwilę "maskuje" kłopoty.

Zajęcia uatrakcyjniły audycje edukacyjne. Pojawiły się w nich autentyczne wypowiedzi lekarzy i terapeutów, a także osobiste historie osób uzależnionych i ich dylematy. Uczniowie zapoznali się również z ważnymi numerami telefonów, które służą dzieciom i młodzieży potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Pamiętajmy! To nie wstyd prosić o pomoc!


 

W ubiegłym tygodniu w świetlicy szkolnej przeprowadzono zajęcia dotyczące właściwego zachowania przy stole i kulturalnego spożywania posiłków. Wzięli w nich udział uczniowie klasy I. Dzieci podczas zajęć przećwiczyły prawidłowe posługiwanie się sztućcami, a także przypomniały sobie zasady właściwego zachowania podczas spożywania posiłków. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały kolorowanki związane z tą tematyką.

 

Uczniowie klasy pierwszej codziennie o godzinie 9.30 spożywają w szkole pyszne śniadanie. Śniadanie to daje im moc do dalszych działań. Wszyscy doskonale wiedzą, że jest to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Wszyscy też przyzwyczaili się do tego rytmu i z niecierpliwością każdego ranka czekają na tą chwilę, aby wspólnie z koleżankami i kolegami z klasy zasiąść do stołu i delektować się smakowitymi bułeczkami. Wspólnie lepiej smakuje. Zobaczcie na zdjęciach jak nam dobrze, jak radośnie i jak smacznie...

pierwszacy

W poniedziałek w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Światowy Dzień Mycia Rąk. Z tej okazji wychowankowie świetlicy wzięli udział w pogadance przeprowadzonej przez panią higienistkę. Dzieci wykonały również  piękne kolorowanki, z których urządzono małą wystawę. Część uczniów udała się do toalety, gdzie korzystając z znajdujących się tam instrukcji, przećwiczyła prawidłowe mycie rąk. Nasza akcja miała na celu przypomnienie, że częste mycie rąk może uchronić  przed zakażeniem wieloma chorobami.

 

W poniedziałek 6 czerwca w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantem z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Piekarach Śląskich. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV – VI , którzy będą zdawać egzamin na kartę rowerową. Podczas pogadanki przypomniane zostały zasady bezpieczeństwa na drodze i najważniejsze przepisy ruchu drogowego. Uczniowie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi wątpliwościami. Na postawione  pytania udzielono wyczerpujących odpowiedzi,  a wszystko po to, aby ugruntować  wiadomości przed egzaminem. Trzymamy kciuki za wszystkich zdających!

 

We wtorek w naszej szkole odbyły się drugie zajęcia związane z akcją - "Mamo, tato, nie boję się dentysty", przeprowadzone przez pracowników Poradni Stomatologicznej "Promedici" z Bytomia. Tym razem  wzięli w nich  udział uczniowie klasy I a i klasy Ib. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak przestrzegać zasad higieny jamy ustnej. W trakcie  zajęć praktycznych ćwiczyły prawidłową technikę mycia zębów. U 36 uczniów tych klas przeprowadzono przeglądy uzębienia. Szczegółowe dane o ich wynikach zostaną przekazane rodzicom.

We wtorek w naszej szkole odbyły się pierwsze  zajęcia związane z akcją - "Mamo, tato nie boję się dentysty”, przeprowadzone przez pracowników Poradni Stomatologicznej "Promedici" z Bytomia. W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy II a, II b i klasy III. Podczas spotkania dzieci  dowiedziały się, jak przestrzegać zasad higieny jamy ustnej, czym jest próchnica i jak jej zapobiegać. W trakcie  zajęć  praktycznych ćwiczyły prawidłową technikę mycia zębów. U około 30 uczniów tych klas lekarz stomatolog przeprowadził przeglądy uzębienia. Szczegółowe dane o wynikach  przeglądów  zostaną przekazane rodzicom.
Główną ideą przeprowadzonych działań była profilaktyka stomatologiczna oraz budowanie pozytywnego wizerunku lekarza dentysty w oczach dzieci. Tego typu zajęcia odbędą się w naszej szkole jeszcze dwa razy.

 

Klasa 2 b łącząc zajęcia praktyczne z nauką bawiła się w klasowego MasterChefa. Klasa została podzielona na 4 grupy w których przygotowaliśmy świeżo wyciskanie soki z cytrusów, soki z jabłek i marchwi, kolorowe kanapki i pastę jajeczną. Po zakończonej pracy wszyscy wspólnie mieliśmy zjeść śniadanie jednak przygotowane kanapki, bułki znikały w trakcie pracy, a na koniec został tylko dzbanek pysznego soku.

 

© Miejska Szkoła Podstawowa nr 15 w Piekarach Śląskich